Witaj na stronie, której twórca stawia sobie za cel dostarczenie informacji na temat pustelniczej duchowości i tradycji Karmelu, szczególnie odwołując się do jego pierwotnej inspiracji. Znajdziesz tu treści dotyczące także osoby o. Tomasza od Jezusa OCD i historii oraz aktualnej sytuacji Świętych Eremów w Karmelu Terezjańskim. Poznasz także współczesne próby powrotu do źródeł charyzmatu pierwszych Braci ze Świętej Góry podejmowane w różnych zakątkach świata. Strona ta chce tworzyć także swego rodzaju scriptorium dostarczające możliwie jak najwięcej informacji dotyczących odnowy życia eremickiego we współczesnym Kościele.

sobota, 19 lutego 2011

Karmelitański Skit Świętego Krzyża w Rumunii
Odpowiadając na zaproszenie metropolity greckokatolickiego w Rumunii, abp Luciana Muresan, klasztor
św Eliasza dał podwaliny pod karmelitański erem, w tradycji wschodniej zwany skitem, który został założony w miasteczku Stânceni, w dolinie Karpat , 14 września 1994 r., w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Skit jest dedykowany  Świętemu Krzyżowi, który łączy wszystkich chrześcijan, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie.
Na skraju wsi, gdzie mieszkają chrześcijanie wyznania prawosławnego, katolickiego i protestanckiego, erem ten  jest miejscem modlitwy o jedność chrześcijan. KSkit jest położony piętnaście kilometrów od klasztoru prawosławnego w Toplita, który jest  pod patronatem św Eliasza.


Siostry żyją w oddzielnych pustelniach, zgodnie z pierwotną Regułą Karmelu. Spotykają się na modlitwę w małym drewnianym kościółku, poświęconym Przemienieniu Pańskiemu.  
 
Posiłki i akty wspólnoty odbywają się w głównym budynku. Mały hotelik pozwala na przyjęcie kilku rekolektantów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz