

To, czego doświadczamy na modlitwie i w milczeniu musi niejako przelać się w nadobfitości na wszystkich, z którymi się spotkamy. Dlatego koniecznym jest, aby struktura zewnętrzna laury była zorganizowana w ten sposób, by pustelnicy mieli własną klauzurę, aby w ten sposób owocnie i w harmonijnej równowadze prowadzić swoje życie na pustyni i działalność apostolską. Każdy z braci ma posiadać swoją własną i osobno stojącą celę pustelniczą. Wspólne zaś będą inne pomieszczenia właściwe dla życia cenobialnego:kaplica, kuchnia, pralnia, warsztaty pracy, Dom dla Gości.
Dom dla Gości jest przestrzenią naszego apostolatu: przyjmowanie pielgrzymów, rekolekcje, formacja młodzieży i rodzin, tak jednak, by nigdy nie stracić ze wzroku naszego charyzmatu wynagradzającego.

Godzina Święta wynagrodzenia będzie odprawiana codziennie przez pustelników, a raz w tygodniu mają obowiązek celebrować ją świeccy i współpracownicy. Wszyscy mają codziennie modlić się różańcem oraz każdego ranka uczynić akt ofiarowania wszystkich swoich uczynków w intencjach Ojca Św.
Organizacja życia w eremie
Przestrzeń eremu jest zorganizowana tak, by zapewnić zdrową równowagę między modlitwą, pracą ręczną, apostolatem, samotnością i życiem braterskim.
- Modlitwa: zasadza się głównie na celebracji Officjum Divinum, Lectio Divina, adoracji wynagradzającej IHS oraz życiu sakramentalnym
- Praca ręczna: jest środkiem utrzymania i rozwoju dla eremu. Początkowo pomyśleliśmy o rozwinięciu takiej działalności jak rękodzieło oraz produkcja świec.
- Apostolat: w życiu pustelniczym apostolat polega na świadectwie własnym. Konsekracja pustelnicza nie polega na czynieniu wielu rzeczy, ale na samym byciu: wszystko to, co czynimy ma być odzwierciedleniem tego, kim jesteśmy. Wszelka działalność apostolska odbywa się w kadrze Domu dla Gości, w którym wierni mogą znaleźć gościnną przestrzeń, sprzyjającą spotkaniu z Bogiem poprzez rekolekcje oraz formację wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w naszym charyzmacie wynagrodzenia.
- Samotność i życie braterskie: chcemy tworzyć wspólnotę pustelników, którzy w radości serca żyliby w służbie wynagrodzenia i adoracji dla dobra innych. Dlatego nasz erem cechuje się mądrym wypośrodkowaniem między samotnością, a życiem wspólnotowym. W naszym charyzmacie uczestniczą także ci wszyscy świeccy, którzy czują się wezwani do służby wynagradzania jako laicy konsekrowani w świecie, jak również włączeni są dobroczyńcy i ci, którzy rozpowszechniają duchowość wynagrodzenia.
Życie w eremie ma być bardzo skromne i ubogie we wszystkim. Dlatego żaden z braci nie będzie posiadał niczego na własność, ale wszystko będzie własności wspólnoty pustelniczej i diecezji.
Strona internetowa: Erem św. Jana Chrzciciela
Kontakt:
Emailestevaomaria.nazare@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz